Leonbergery

Nasze kochane Leonbergery - najlepsze psy na świecie :)

Pielęgnacja Leonbergerów

Jeżeli decydujesz się na zakup Leonberera musisz się przygotować na to, że będziesz miał/a w domu dużo sierści. Pies ten przechodzi okres linienia dwa razy w roku na wiosnę oraz jesienią. Włosy Leonbergera są miękkie i nie wbijają się w dywany czy tapicerkę. Bardzo łatwo je strzepnąć na przykład przy pomocy wilgotnej gąbki. Psa Leonberger należy raz w tygodniu wyczesać. W momencie kiedy przechodzi linienie i zmienia okrywę należy to robić częściej. Co kilka dni należy sprawdzić sierść na ogonie, portkach, za uszami i w pachwinach. W tych miejscach bardzo łatwo mogą wytwarzać się kołtuny. Jeżeli są trzeba delikatnie rozdzielić je palcami. Można również użyć do tego specjalnych środków. W czasie linienia zalecany jest furminator.

Dzięki niemu szybciej można pozbyć się podszerstka oraz martwego włosa. Warto sprawdzać psu regularnie uszy, usuwać kamień nazębny oraz przycinać pazury chyba, że pies sam je ściera. Leonbergera możemy kąpać w szamponach wzmacniających. Należy używać takich, które nie pozbawiają włosów naturalnej ochrony i nie wzmacniają ich za bardzo. Warto zastosować również kosmetyki, które są przeznaczone dla psów rudo umaszczonych oraz zwiększające objętość sierści jeśli pies w danym momencie linieje. Po kąpieli psa tej rasy możemy zastosować odżywkę. Jej rodzaj zależy od stanu sierści. Leonbergera należy suszyć suszarką, ponieważ sam schnie długo a sierść się gniecie. Rozczesywać włosy należy pod włos .

Portki i pióra należy czesać według kierunku wzrostu włosów. Po dokładnym wysuszeniu psa warto pamiętać po pływaniu, ponieważ bo wilgoć, która utrzymuje się przez dłuższy czas w sierści może doprowadzić do ropnego zapalenia skóry. Na kilka dni przed wystawą jeśli pies ma w niej uczestniczyć należy korygować nożyczkami degażówkami sierść na uszach, aby nie wychodziła poza płatek ucha oraz stopach, aby miały bardziej wyokrąglony kształt. Zwykłymi nożyczkami można wyciąć włosy, które rosną między opuszkami. Jeżeli chodzi o szampony i odżywki należy zastosować te, których używamy do zwykłej pielęgnacji w zależności od stanu sierści.

Leonbergea można wystawić na zwykłej ringówce, która jest dostosowana do umaszczenia. Można go również prezentować na dwa możliwe sposoby z wolnej ręki, jeśli pies jest tego nauczony lub ustawiając go we właściwy sposób. Nie należy kupować Leonbergera jeśli nie lubimy powtarzać jakiś czynności każdego dnia. Takie psy muszą wyjść na spacer co najmniej dwa razy dziennie po pół godziny lub na jeden dłuższy godzinny spacer. Leonbergery lubią kąpiele i mogą pływać codziennie. Psy tej rasy muszą mieć zapewnioną aktywność, różne zajęcia, aby wykorzystać swoją energię. Mogą się źle zachowywać np. skakać na ludzi, kopać jeżeli są znudzone.